SPOŁECZNOŚĆ    login: hasło: zapamiętaj: REJESTRACJA | NEWSLETTER
środa, 17 lipca 2019 roku
Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny
regioportal.pl - rozwój lokalny i regionalny
dodaj do ulubionych podyskutuj na forum mapa portaluformularz kontaktowy
SZUKAJ W:  tekstach
szukana fraza:
występująca w:
w dziale:
autor:
sortuj według:
znajdujesz się w:
wtorek, 29 września 2009

Geoinformacja w praktyce – akademia INSPIRE

polecany:  
  • aktualna ocena: 2.71/6
Facebook Twitter drukuj artykuł do PDF drukuj artykuł wyślij link do artykułu
rozmiar tekstu: powiększ czcionkę tekstu pomniejsz czcionkę tekstu

W Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja „Geoinformacja w praktyce – akademia INSPIRE”. W tej trakcie dyskutowano o informacji przestrzennej w Polsce oraz u dyrektywie INSPIRE, która nakazuje państwom członkowskim UE budowanie spójnego systemu informacji przestrzennej możliwie najbardziej otwartego dla instytucji, urzędów i obywateli. W konferencji wziął udział także wiceburmistrz Sochaczewa Jerzy Żelichowski nadzorujący w ratuszu sprawy z zakresy planowania przestrzennego, architektury, gospodarki gruntami i ochrony środowiska.

Geoinformacja to dziedzina geografii zajmująca się zbieraniem, przetwarzaniem, analizą, przesyłaniem i interpretacją danych geoprzestrzennych, czyli danych o Ziemi. Od lat dane te można skutecznie pozyskiwać dzięki satelitom i właśnie o swoich doświadczeniach w budowie systemów informacji przestrzennej, planach na przyszłość związanych z budową infrastruktury pozwalającej na wprowadzanie, przetwarzanie oraz wizualizację danych geograficznych mówili przedstawiciele Instytutu Geodezji i Kartografii, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Geodeta Województwa Mazowieckiego i goście z norweskiej gminy Tønsberg.
Liderem w praktycznym wykorzystaniu geoinformacji jest norweska gmina Tønsberg, zamieszkiwana przez ok. 37 tys. mieszkańców. W tamtejszym ratuszu geoinformacją zajmuje się Christopher Dymek, Polak od 20 lat mieszkający w Norwegii. Wiele skandynawskich gmin wykorzystuje mapy satelitarne, wykonane na podstawie zdjęć, do ustalania wysokości podatku od nieruchomości. Inne stawka naliczana jest za niezabudowany grunt, inna za garaż, a jeszcze inna za warsztat samochodowy, gdzie właściciel świadczy odpłatne usługi.
- Z satelity doskonale widać, czy na konkretnej działce coś zbudowano i kiedy. Można wtedy sprawdzić, czy budowa jest legalna, zgodna z projektem i szybko zareagować, gdy takiego pozwolenia brak. Mapa pozwala na zlokalizowanie dzikich wysypisk śmieci na terenach rzadko uczęszczanych i słabo dostępnych. System można wykorzystywać także w rolnictwie. W Polsce dopłaty unijne naliczane są za zadeklarowany przez użytkownika grunt, a przy tysiącach hektarów ziemi do skontrolowania łatwo o pomyłkę. Mapa satelitarna pokazująca, gdzie ziemia naprawdę jest uprawiana, a gdzie są nieużytki, prawie eliminuje możliwość pomyłki. System mając mapę sprzed roku i aktualną potrafi natychmiast wyłapać wszystkie zmiany. Zastosowań jest jednak znacznie więcej – mówi J. Żelichowski.
W czasie konferencji samorządom zaproponowano udział w bezpłatnym szkoleniu specjalistycznym adresowanym do pracowników urzędów miast i gmin zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz ochroną środowiska. W jego ramach odbędzie się dwudniowe szkolenie podstawowe (warsztaty i seminaria), 12 tygodniowy kurs (e-learning) oraz zamykające, dwudniowe szkolenie specjalistyczne.
- Temat jest bardzo ciekawy, widzę tu wiele zastosowań gotowych do przeniesienia na nasz sochaczewski grunt. Kilka Wydziałów ratusza miałoby ułatwioną pracę, gdybyśmy zaczęli stosować mapy satelitarne, dlatego 2 lub 3 pracowników weźmie udział w tym szkoleniu – dodaje J. Żelichowski.
Projekt jest współfinansowany przez Norweski Mechanizm Finansowy.

polecam tekst:  
  • aktualna ocena: 2.71/6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
ocena: 2.7 / 6 - głosowano 7 razy
liczba komentarzy do tego tekstu: 0

Do tej pory nikt jeszcze nie skomentował tego tekstu.
Możesz być pierwszy, wyraź swoją opinię.

  

CIEKAWE INICJATYWY
Lipiec 2019
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Sierpień 2019
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
ZOSTAŃ NASZYM FANEM
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!
© 2007-2019 RegioConsulting.pl
ISSN 1897-3639.